Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem, biedrība „AGIHAS” arī šogad, līdzīgi kā pērn, pateicoties A/S „Latvijas valsts meži” (LVM) atbalstam un sadarbībā ar labdarības organizāciju Ziedot.lv, kā arī Latvijas Infektoloģijas centru, īsteno projektu “Mazulītis nav vainīgs …”, kas ilgs līdz šā gada beigām un kura ietvaros, lai mazinātu HIV infekcijas nodošanas no mātes bērnam risku, tiek sniegta palīdzība mazuļiem, kuru mātes ir HIV pozitīvas vai AIDS slimnieces.

Ja pērn projekta norises vieta bija tikai Rīga, tad šogad tā jau ir visa Latvija, tāpēc ikviens mūsu valsts mazulis līdz viena gada vecumam, kura HIV pozitīvā mamma stāsies Latvijas Infektoloģijas centra HIV ambulatorās nodaļas uzskaitē, katru mēnesi saņems aptuveni desmit „Frisolac Gold 1” vai „Frisolac Gold 2” sausā piena maisījuma iepakojumus. Tieši tāpēc projektā šogad iesaistījies ne vien Rīgas Dzemdību nams, bet arī dzemdību nodaļas visos mūsu valsts novados.

“Ziedot.lv augsti novērtē AGIHAS ieguldījumu, īpaši sirsnību un rūpes par mazajiem bērniņiem, kuri šajā dzīvē ienākuši ar tik smagu pārbaudījumu. Nevalstiska organizācija ar savu darbību gan sniedz tiešu palīdzību, gan maina sabiedrības attieksmi un pieejamo pakalpojumu,” atzīst Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Pērn uzsāktais projekts “Mazulītis nav vainīgs …” spilgti parādīja, ka iniciatīva nodrošināt zīdaiņus ar tik nepieciešamo bezmaksas mātes piena aizstājējproduktu dod ne tikai nozīmīgu materiālu atbalstu ģimenēm, kurās viens vai abi vecāki ir HIV pacienti, bet arī veicina pacientu līdzestību* un nepārtrauktu mazuļu uzraudzību un nepieciešamo aprūpi. Turklāt šim projektam ir arī nozīmīga emocionāla papildu vērtība, kas ļauj HIV pozitīvām sievietēm just piederības sajūtu  Latvijas valstij, kad tā  vēl aizvien nekādu atbalstu viņu bērniem nesniedz, kaut 2015. gadā valstī bija 73 dzemdības HIV pozitīvām sievietēm, kurās piedzima 75 mazuļi.

Biedrība “AGIHAS” ir gandarīta, ka LVM tās iniciatīvu ir atkārtoti vērtējuši kā prioritāri atbalstāmu. Uzņēmuma pārstāvis T. Kotovičs atzīst: „Esmu dzirdējis, ka daudzi ziedot gatavi uzņēmumi nevēlas sevi asociēt ar HIV un AIDS, tāpēc savus ziedojumus novirza citiem mērķiem. Mēs uzskatām, ka bērns nav vainīgs, ja viņa māmiņa ir slima, tāpēc LVM atbalsts nepieciešams, lai šie bērni izaugtu veseli un ar savu klātbūtni dotu labumu Latvijai. Bērni valstij ir ļoti vajadzīgi, un šī ir iespēja viņus izglābt.”

Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja, Dr. med. Ilze Kreicberga: “Attīstītajās valstīs mātes HIV pozitīvs statuss nozīmē aizliegumu zīdīšanai, jo šādām mātēm ir pierādīta HIV vīrusa klātbūtne krūts pienā, kas nozīmē bērna inficēšanās iespējamību zīdīšanas laikā. Biedrība “AGIHAS” ar savu projektu “Mazulītis nav vainīgs…” dod nozīmīgu ieguldījumu šīs nopietnās saslimšanas profilaksē, kurā arī valstij vajadzētu būt ieinteresētai un atbalstošai.”

Biedrība “AGIHAS” izsaka pateicību visiem atbalstītājiem un ir gatava arī turpmāk rūpēties par HIV pozitīvām mātēm dzimušo mazuļu interesēm un vajadzībām, taču vienlaikus atgādina, ka nevalstiskai organizācijai nav resursu un kapacitātes sniegt sociāli, emocionāli un praktiski apjomīgu atbalstu ilgstoši, valsts vietā uzņemoties atbildību par viņu veselību un likteņiem. Tieši tāpēc biedrība vēlas atgādināt Veselības ministrijai, Latvijas Republikas Saeimai, ka tikpat svarīgi, kā nodrošināt savlaicīgu HIV pacientu terapiju, ir iekļaut mātes piena aizstājējproduktus valsts apmaksātā programmā, jo citādi skumjā statistika, saskaņā ar kuru Latvija ir ES dalībvalsts ar lielāko HIV inficēto bērnu skaitu, nemainīsies (šobrīd uzskaitē ir 66 HIV pozitīvi bērni, 3 no tiem inficējās pērn).