Katru gadu novembra pēdējā nedēļa, kas noslēdzas ar Pasaules AIDS dienu 1. decembrī, tradicionāli un globāli tiek veltīta sabiedrības uzmanības pievēršanai HIV epidēmijas tematikai. Arī Latvijā, atsaucoties šai iniciatīvai, jau daudzus gadus novembra izskaidrojot, tā īstenojot dažādas informatīvās izglītības sabiedriskās aktivitātes, un šis gads nav izņēmums – biedrība AGIHAS 23. novembrī sākusi ikgadējo informatīvo vides kampaņu “Bīstami nezināt”, kuras satur JCDecaux reklāmas stendos būs izvietots aicinājums izskaidro savu HIV statusu.

Latvijā ik gadu tiek konstatēti ~ 300 jauni HIV inficēšanās gadījumi, un nav pusēm viņiem nav ar infekciju pārnesēm heteroseksuālu dzimumattiecību ceļā. Proti, šodien HIV infekcija mūsu valstī jau nav reta slimība – ar to dzīvo 3 no katriem 1000 iedzīvotājiem. Viņu vidū – topošās māmiņas, talantīgi mākslinieki, veiksmīgi uzņēmēji un otrajā jaunībā uzplaukušas sievietes, ti, indivīdi, kuri inficēšanās riskus uz sevi nav attiecinājuši ne mazākajā mērā.

Dins Šmits, AS Repharm direktoru padomes priekšsēdētājs: “Covid19 pandēmija ir likusi mums apzināties, cik būtiska sabiedrības veselībai un kolektīvai drošībai ir katra indivīda izpratne un atbildība. Tas attiecas arī uz HIV infekciju, kuras ierobežošanas medicīnas zinātne ir spējīga radīt izcilu medikamentu. “Mēness aptieka” ir gandarīta par iespēju arī atbalstīt “Bīstami nezināt!” Kampaņu, uzskatot, ka ikviena cilvēka pierādījumu pamatā ir informācija par iespēju ierobežojumiem un mazāku vienu vai otru vīrusu infekcijas izplatīšanos (šajā gadījumā – HIV) izplatīšanas problēmu parādīšanās iespēju plašāka iedzīvotāju lokam un acīmredzama viņu atbildība kā savam, tā visa sabiedrības veselībai.

“Bīstami nezināt” – kampaņas nosaukta šādi, jo mūsdienās, medicīnas medicīnas sniegtajām iespējām, vairs nav bīstami būt inficētam. Bīstami un nezināt savu HIV statusu, jo tas sekmē nedrošu uzvedību, apdraud ne tikai konkrēto cilvēku, bet arī viņa partneru / -ru un visas sabiedrības veselību.

Andris Veiķenieks, AGIHAS valdes priekšsēdētājs: “Šis rudens ir īpašais izaicinājums mūsu seksuālajai uzvedībai, jo sabiedrībā ieilgusī psiholoģiskā krīze paver vārtus ne tikai emocionālai, fiziskai un ekonomiskai, bet lielā mērā arī seksuālajai vardarbībai. Ārkārtas situācijas apstākļos, kad objektīvi iemeslu dēļ HIV sēklinieki un mazākas iespējas un mūsu prāti ir pārņemti ar jauno koronavīrusu, sabiedrību ar šo kampaņu saprot, ka mūsu sabiedrībā turpina cirkulēt arī citi bīstamie vīrusi, kuru radītās sekas var būt mazākas.

Vienlaikus kampaņas ietvaros portālā “Delfi” tiks īstenots projekts “Es aizdodu savu balsi”, kas atklāj cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, reālus pieredzes stāstus. Savu balsi ir aizdevusi Jaunā Rīgas teātra aktrise Marija Linarte, TV3 raidījuma “900 sekundes” moderatore Kristīne Garklāva, aktieris Jurijs Djakonovs un podkāsta producenti, reperis grupas “Singapūras satīns” Jānis Krīvēns.

  Papildu informācija:

Andris Veiķenieks, AGIHAS valdes priekšsēdētājs

20207737; [email protected]

 UZZIŅAI:

  • HIV testi ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu.
  • HIV statusu iespējams noskaidrot pavisam vienkārši – vai bez ārsta nosūtījuma nododot kā vienā laboratorijā.
  • HIV eksprestestu – bez maksas, anonīmi un konfidenciāli – 15 minūšu laikā iespējams izdarīt vairāk nekā 20 HIV profilakses punktos visā Latvijā – https://www.spkc.gov.lv/lv/hiv-profilakses-punkti
  • bistaminezinat.lv