Šādā gadījumā, protams, inficēšanās risks praktiski nepastāv – taču tiešām tikai ar nosacījumu, ka abi partneri nav ieguvuši HIV infekciju iepriekšējo attiecību laikā (visdrošāk par to pārliecināties ir, veicot HIV analīzes) un ir viens otram uzticīgi.
Diemžēl daudzi cilvēki iegūst infekciju, neraugoties uz stabilu laulību vai noturīgām partnerattiecībām. HIV infekcijai ir raksturīgs slēptais jeb latentais slimības norises periods (pat 10 – 12 gadus ilgs), skaitot no inficēšanās momenta līdz simptomu parādīšanās brīdim. Tas nozīmē, ka viens no partneriem var būt inficējies iepriekšējās attiecībās un, pats šo inficēšanās faktu nenojaušot un nejūtot nekādus simptomus, neapzināti inficēt otru. Īpaši tāpēc, ka ilgtermiņa attiecībās visai bieži netiek domāts par drošu seksu – proti, prezervatīvu lietošanu. Mūsdienās, protams, neviens diemžēl nav pasargāts arī no partnera sānsoļiem, kā rezultātā var notikt inficēšanās. Vienīgais veids, kā iegūt pārliecību un drošību par savu un sava partnera veselību, ir regulāra HIV testa veikšana.
Tieši tā. HIV vīruss ir ļoti viltīgs, un cilvēks var nodzīvot pat daudzus gadus, nemaz neapzinoties, ka ir inficēts. HIV infekcijas sākumposmā – neilgi pēc inficēšanās – daļai inficēto parādās klīniskie simptomi, kas raksturīgi saaukstēšanās slimībām un kas ātri pāriet paši no sevis. Pēc tam sākas infekcijas slēptais jeb latentais slimības norises periods (pat 10 – 12 gadus ilgs), skaitot no inficēšanās momenta līdz simptomu parādīšanās brīdim. Vairumā gadījumu šajā bezsimptomu periodā nekas neliecina par slimības esamību, un inficēšanās faktu iespējams noteikt tikai ar HIV testa palīdzību. Tāpēc HIV tests reizi gadā būtu jāveic ikvienam – tas novērstu novēlotu infekcijas atklāšanu un terapijas uzsākšanu, mazinātu slimības izplatības riskus.
Sadzīves kontaktu ceļā – sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties, šķaudot vai klepojot – ar HIV inficēties nav iespējams. Infekciju var iegūt tikai no inficēta cilvēka bioloģiskajiem šķidrumiem – asinīm, dzimumorgānu izdalījumiem (spermas un vagīnas izdalījumiem) un mātes piena, ja tie nonāk otras personas organismā caur bojātu ādu vai gļotādu.
HIV šādos veidos iegūt nav iespējams. HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas nevairojas (neizdzīvo) insektu organismā, tāpēc tie nevar būt infekcijas avots. Tāpat insektu kodumu rezultātā cilvēka organismā nevar tikt ievadītas kādas inficētas personas asinis, tāpēc vīrusa pārnese šādos gadījumos nav iespējama.
HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas nevairojas (neizdzīvo) dzīvnieku organismā, tāpēc tie nevar būt infekcijas avots. Savukārt ar tām imūndeficīta vīrusa formām, kas skar tikai dzīvniekus, piemēram, kaķus, cilvēki kodumu vai skrāpējumu rezultātā inficēties nevar.
Vai ar HIV iespējams inficēties, veicot manikīru, pedikīru, kā arī tetovēšanas vai pīrsinga studijā?
Pareizi ievērojot un izpildot instrumentu sterilizācijas prasības, inficēšanās šo manipulāciju rezultātā nav iespējama – pacients vai klients kontaktā ar HIV inficēta cilvēka asinīm nenonāk. HIV vīruss ir neizturīgs ārējā vidē, un reāli pat elementāra instrumentu apstrāde izslēdz inficēšanās iespējas. Turklāt, lai notiktu inficēšanās, ir nepieciešams noteikts, proti, ar aci saskatāms asiņu daudzums. Šaubu gadījumā klientam ir tiesības prasīt, lai sterilu instrumentu iepakojums tiek atvērts viņa klātbūtnē.
HIV vīruss ārējā vidē, t.sk., ūdenī, ātri iet bojā, tāpēc inficēšanās nav iespējama nedz peldoties baseinā vai mazgājoties vannā/dušā, nedz ūdeni dzerot utt. Tāpat inficēšanās nav iespējama, apmeklējot kopīgas tualetes vai saskaroties ar svešu personu urīnu, izkārnījumiem (ja vien tie nesatur asinis).