Pirmā brīža šoku, uzzinot diagnozi HIV/AIDS, īsti var izprast tikai tie, kuri paši to piedzīvojuši, un vēl tie, kuri savā profesionālajā darbā bijuši daudzkārt saistīti ar šādām situācijām. Šī diagnoze nav nolemtības un bezcerības spriedums, tāpēc ir ļoti svarīgi nevis ļauties izmisumam, bet gan maksimāli ātri iegūt nepieciešamo informāciju un darīt visu iespējamo savas veselības labā.

Speciālisti par HIV+ cilvēkiem svarīgāko


PADOMI UN IETEIKUMI HIV PACIENTIEM COVID-19 IZPLATĪBAS LAIKĀ

 Jaunā koronavīrusa un tā radītās slimības COVID-19 izplatības laikā kā satraukums un bažas, tā dažādi jautājumi rodas arī hronisko (t.sk., infekcijas) slimību pacientiem. Biedrība AGIHAS ir sagatavojusi atbildes uz biežāk saņemtajiem jautājumiem (konsultante – Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle).

Koronavīrusa izraisītā epidemioloģiskā situācija – tā ir pilnīga jauna pieredze, tāpēc pagaidām vēl nav pierādījumos balstītu datu tam, ka HIV pozitīviem cilvēkiem, kuriem slimība tiek veiksmīga kontrolēta un ir nenosakāma vīrusa slodze, būtu lielāks risks inficēties ar koronavīrusu un piedzīvot smagākus slimības norisi. Protams, tie HIV pacienti, kuru imunitāte ir būtiski vājināta (augsta vīrusa slodze un CD4 šūnu kopiju skaits mazāks par 200) un kuri nav līdzestīgi, nenoliedzami var ātrāk iegūt kādu blakus slimību vai infekciju, t.sk., koronavīrusa izraisītu. Tieši tāpēc koronavīrusa pandēmijas laikā HIV infekcijas sekmīgai kontrolei (klīniskās un imunoloģiskās stabilitātes nodrošināšanai) – regulārai medikamentu lietošanai un ārsta norādījumu izpildei – ir īpaša nozīme.

Pagaidām nav pietiekamu klīniskos pierādījumos balstītu datu attiecībā par slimības COVID-19 smagāku norises gaitu HIV pacientiem, taču arī bez tiem nenoliedzami skaidrs ir viens – pamatots nopietnāku komplikāciju risks ir tiem HIV pozitīvajiem cilvēkiem, kuru imunitāte ir būtiski vājināta (augsta vīrusa slodze un CD4 šūnu kopiju skaits mazāks par 200) un kuriem ir kādas blakus infekcijas jeb slimības (piemēram, hroniskas plaušu, aknu, nieru, vielmaiņas un sirds slimības).

Arī uz HIV pacientiem attiecas tie paši profilakses un piesardzības pasākumi, kas ir saistoši visiem iedzīvotājiem.
• Mazgājiet pareizi un rūpīgi rokas ar siltu ūdeni un ziepēm – vismaz 20 sekundes; dezinficējiet tās, ja ūdens un ziepes nav pieejamas.
• Izvairieties ar rokām pieskarties sejai.
• Šķaudot, klepojot, aizsedziet muti ar elkoni, nevis ar delnu.
• Palieciet mājās, cik vien un kad vien tas iespējams.
• Sabiedriskās vietās ievērojiet 2 metru distanci.
• Izvairieties no ikviena, kuram novērojami COVID-19 simptomi.
• Vakcinējieties pret pneimokoku infekciju.
• Nodrošiniet atbilstošus antiretrovirālās terapijas krājumus (minimums 1 mēnesim).

Ambulatorās konsultācijas SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) Infektoloģijas poliklīnikā HIV pacientiem ir pieejamas arī šobrīd. Vienlaikus, ņemot vērā piesardzības pasākumu nozīmi un nepieciešamību, pacienti ir aicināti kārtējās klātienes konsultācijas aizstāt ar elektronisku saziņu vai telefonsarunu. Piemēram, gadījumos, kad nepieciešamas antiretrovirālās terapijas e-receptes vai dinamiskās novērošanas analīžu veikšana, šos jautājumus izrunāt un atrisināt attālinātā komunikācijā ar ārstu. Ja tomēr klātienes vizīte pie LIC Infektoloģijas poliklīnikas ārsta – infektologa ir nepieciešama, pierakstu joprojām iespējams veikt, zvanot pa tālruni 67014532. Darbu turpina arī Līdzestības kabineta koordinatori, sniedzot attālinātas konsultācijas pa tālruni 20205353.

Lai gan ir dažādi iepriecinoši klīniskie dati par dažu antiretrovirālu zāļu kombinācijas efektivitāti COVID-19 terapijā, tie pēc sava apmēra pagaidām ir statistiski nepietiekami un nebūtiski, un galvenokārt saistīti ar HIV negatīviem cilvēkiem, kuriem COVID-19 slimības ārstēšanā papildus tika izmantoti arī vēl citi medicīniskie risinājumi. Zāļu efektivitātei pret kādu ierosinātāju ir jābūt būtiskai, lai sniegtu klīnisko ieguvumu, piemēram, lai samazinātos slimības smaguma pakāpe vai ilgums. Tāpat zinātnieki meklē specifisko profilakses līdzekli pret COVID-19, bet šobrīd vēl pārliecinošu rezultātu iegūšana ir tikai procesā. Atrast zāles pret COVID-19, kas ir būtiski efektīvas un drošas, ir šī brīža lielākais pētnieku izaicinājums.
Neskatoties uz to, ka vairākas antiretrovirālās zāles, iespējams, mazina smagas COVID-19 gaitas intensitāti, šobrīd nav pamata domāt, ka HIV terapija sniedz kādu papildu aizsardzību pret COVID-19, tāpēc arī HIV pacientiem ir svarīgi (patiesībā – vēl svarīgāk) ievērot visus tos pašus piesardzības soļus, ko visiem pārējiem cilvēkiem. Zāļu valsts aģentūra savā tīmekļa vietnē informē, ka pagaidām vēl nav apstiprinātu terapiju SARS-CoV-2 izraisītās COVID-19 slimības un tās komplikāciju ārstēšanai vai profilaksei.
Šobrīd zāļu izpēte saistībā ar COVID-19 noris ļoti aktīvi, un pētniecības procesā ir vismaz 40 medikamentu, piemēram:
 pretvīrusu līdzekļi – remdesivīrs, favipiravīrs,
 pretparazītu līdzekļi – hidroksihlorohīns,
 imūnstimulatori – infterferoni,
 imūnsupresanti – tocilizumabs,
 pretaudzēju līdzekļi – bevacizumabs,
 kortikosteroīdi – metilprednizolons un citas zāles.

Izpētes procesā atrodas arī divpadsmit COVID-19 vakcīnas. Balstoties uz šobrīd pieejamo informāciju, Eiropas Zāļu aģentūra paredz, ka reģistrēta un lietošanai pieejama vakcīna varētu būt gaidāma apmēram pēc gada. Tiklīdz būs pietiekami un klīniski pamatoti pierādījumi par kādu zāļu vai vakcīnu efektivitāti COVID-19 terapijā/profilaksē, tās tiks reģistrētas un būs pieejamas paātrinātas procedūras ietvaros.

COVID-19 pandēmijas laikā HIV pacientiem nodrošināt antiretrovirālās terapijas nepārtrauktību (un līdz ar to – imūnās sistēmas stabilitāti) ir ļoti svarīgi. Ņemot to vērā, biedrība AGIHAS ievieš jaunu pakalpojumu. Ikviens HIV pacients jebkurā Latvijas vietā, kurš saskaras (vai zina, ka saskarsies) ar HIV medikamentu iegādes problēmām, tiek aicināts zvanīt (+371 202 07 737) vai rakstīt ([email protected] ) uz biedrību AGIHAS un informēt par atbalsta nepieciešamību. Biedrība AGIHAS iespēju robežās centīsies atbalstīt konfidenciālu un drošu medikamentu piegādi.

Šobrīd COVID-19 ārstēšana notiek nespecifiski – tiek ārstēti konkrēti simptomi konkrētam cilvēkam. Zāles simptomātiskai ārstēšanai nav ieteicams lietot profilaktiski pirms simptomu parādīšanās un/vai bez īpaša ārstējošā ārsta ieteikuma. Nevajadzētu veidot liekus zāļu krājumus, bet nodrošināt pietiekamā daudzumā citu hronisko slimību (piemēram, hipertensijas, diabēta utt.) kontrolei lietotās zāles, kā arī līdzekļus pret sāpēm, drudzi, klepu un iesnām un medicīniskās ierīces (t.sk., ķermeņa termometru). Lūgums ņemt vērā, ka zālēm ir derīguma termiņš, pēc kura beigām tās nedrīkst lietot. Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Pirms konkrēto zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet zāļu lietošanas instrukciju!
Jautājumu un šaubu gadījumā par zāļu un medicīnisko ierīču iegādi un lietošanu aicinām konsultēties ar ārstējošo ārstu vai farmaceitu. Aicinām neticēt internetā sastopamām viltus ziņām par brīnumlīdzekļiem, kas spēj uzveikt COVID-19, kā arī informācijai, ka dažas recepšu zāles spēj pasargāt no koronavīrusa. Sekošana zinātniski nepierādītai informācijai un pašārstēšanās var nodarīt lielu kaitējumu veselībai un pat apdraudēt dzīvību! Šobrīd izpētes darbs pie zālēm un vakcīnām pret COVID-19, kas ir būtiski efektīvas un drošas, tikai turpinās!
Pirmie soļi – karantīna, higiēna (roku un virsmu dezinfekcija, sejas maska), miegs un atpūta, telpu regulāra mitrā uzkopšana un vēdināšana, veselīgs uzturs un pietiekams ūdens patēriņš (ap 2 l dienā).
Ņemiet vērā, ka simptomu mazināšana un medikamentu lietošana jāveic tikai saziņā ar ārstu, bet neatliekamā medicīniskā palīdzība jāsauc, pasliktinoties kopējam veselības stāvoklim un parādoties nopietnām elpošanas grūtībām. Atcerieties arī, ka valstī izveidots vienots diennakts tālrunis 8345 ar COVID-19 saistīto jautājumu noskaidrošanai.
Pievērsiet īpašu uzmanību savai garīgajai veselībai. Lūk, vairāki ieteikumi.
• Esiet kritiski – izvēlieties tikai to informāciju, kas nāk no uzticamiem avotiem un ir pierādījumos balstīta.
• Nesekojiet ziņu plūsmai nepārtraukti un visu laiku – izvēlieties noteiktus brīžus, kad uzziniet aktuālākos jaunumus.
• Rūpējieties par savu ķermeni – pareizai un dziļai elpošanai, vingrošanai, meditācijai, pastaigām un pietiekamam miegam jākļūst par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu.
• Izveidojiet noteiktu dienas rutīnu un to konsekventi ievērojiet.
• Izvairieties no smēķēšanas un alkohola lietošanas.
• Centieties veikt tās aktivitātes, kas nav pretrunā ar sociālās distancēšanās nosacījumiem, bet palīdz justies kā dzīvē bez ārkārtas situācijas ierobežojumiem.
• Meklējiet draugu, līdzbiedru utt. atbalstu brīžos, kad trauksmi un nemieru kļūst grūti kontrolēt.
Atgādinām, atbalstu, padomu vai gluži vienkārši cilvēcīgu sarunu varat meklēt, zvanot uz Biedrību AGIHAS: + 371 202 07 737 (telefons vīriešiem); + 371 203 99 921 (telefons sievietēm). Attālināti iespējams saņemt arī Latvijas Infektoloģijas centra Līdzestības kabineta darbinieku konsultācijas: + 371 202 05 353.