Sagaidot ikgadējo no AIDS mirušo piemiņas dienu*, kas ik gadu tiek atzīmēta maija trešajā svētdienā (šogad – 21. maijā) , Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem – biedrība „AGIHAS” un Rīgas Klīniskās Austrumu slimnīcas stacionārs „Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) 18. maijā, plkst. 12.00 LIC Ambulatorā korpusa 3. stāva konferenču zālē (Linezera ielā 3) organizēs preses konferenci ”Vēlreiz par HIV” un tai sekojošu no AIDS mirušo piemiņai veltītu svinīgu brīdi un ziedu dobes izveidi centra teritorijā.
Mūsu valstī ir vieni no augstākajiem HIV infekcijas izplatības un AIDS saslimstības rādītājiem Eiropas Savienībā. 2017. gada 1. janvārī Latvijā oficiāli ir reģistrēti 6972 inficēšanās gadījumi ar HIV, tajā skaitā – 1786 ar AIDS. Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks. Pēdējos gados infekcija ir pārkāpusi tā saukto riska grupu robežas – turpat 40% gadījumu infekcija tiek iegūta heteroseksuālās transmisijas ceļā, tāpēc HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši sieviešu populācijā. Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, Latvijā ir lielākais sieviešu īpatsvars arī no jauna reģistrēto HIV pacientu grupā – 32%, tāpēc ne mazāk svarīga par no AIDSmirušo piemiņu ir infekcijas izplatības un apdraudējuma mazināšana, kā arī HIV pacientu aprūpes uzlabošana.
Andris Veiķenieks, “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs: „HIV inficēto stāvoklis Latvijā ir neapskaužams, un viņiem domāto pakalpojumu grozs – faktiski tukšs. Viņu psihoemocionālo problēmu risinājumam un līdzestības veicināšanai netiek pievērsta gandrīz vai nekāda uzmanība. Tas ietekmē īpaši sievietes, jo viņas ir viena no neaizsargātākajām un ievainojamākajām HIV pacientu grupām. Nemaz nerunājot par sabiedrības izpratni ar HIV infekciju saistītos jautājumos, tās stigmatizāciju (aizspriedumus, neziņu un bailes), nereti – pat atklātu neiecietības un naida pilnu attieksmi un norobežošanos no HIV skartajiem.”
Preses konferencē piedalīsies HIV/AIDS jomā strādājošo nevalstisko un pacientu organizāciju – “AGIHAS”, “Dia+Logs”, „Apvienība HIV.LV” un “Latvijas Sarkanais Krusts” – pārstāvji, kā arī Prof. Baiba Rozentāle – Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste un “HIV vēstneši Latvijā” – Lelde Lietaviete un Aivis Ceriņš. Pirms piemiņas dobes svinīgās izveides ievadvārdus teiks bīskape emeritus Jāna Jēruma – Grīnberga.
Godinot no AIDS mirušo piemiņu, HIV/AIDS jomā strādājošās nevalstiskās un pacientu organizācijas ir apņēmības pilnas turpināt savu darbu, pilnveidot tā formas, taču vēlas atgādināt valsts atbildīgajām veselības aprūpes institūcijām nepieciešamību konsekventi apzināties HIV infekcijas savlaicīgas un efektīvas ārstēšanas nozīmību, likvidēt acīmredzamās HIV ārstēšanas nepilnības, kā arī izlēmīgi rīkoties, lai valstī tiktu apturēta HIV epidēmijas izplatība un HIV pacientu aprūpe tuvotos ES praksei un starptautiskajām rekomendācijām.
HIV pacientu organizācijas uzskata, ka infekcijas izplatības ierobežošanai Latvijā ir nepieciešams izvirzīt stratēģiskus ilgtermiņa mērķus. Šai stratēģijai vajadzētu maksimāli tuvināties UNAIDS definētajiem HIV infekcijas ierobežošanas mērķiem “90 – 90 – 90”, proti, 90% inficēto personu tiek diagnosticēti, 90% no tiem saņem terapiju un 90% ārstēto pacientu ir nenosakāma vīrusa slodze. Šie skaitļi nav nereāli – vairākās ziemeļvalstīs tie jau ir sasniegti. Diemžēl Latvijā šobrīd situācija ievērojami atšķiras, jo ir diagnosticēti tikai 50% inficēto, 35% no tiem saņem terapiju, bet terapijas mērķi sasnieguši 64%. Saprotams, šāds rezultāts nevar apmierināt ne epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības intereses, ne ārstniecības personu, ne pašu pacientu sagaidījumu.
Aleksandrs Molokovskis, biedrības “Apvienība HIV.LV” valdes priekšsēdētājs: „Sabiedrības interesēs ir panākt, lai katram HIV+ cilvēkam būtu nenosakāma vīrusa slodze – tas ir vienīgais infekcijas radītā sociālā apdraudējuma mazināšanas veids. Ja neraugoties uz HIV terapijai nepieciešamā finansējuma trūkumu, valdība līdz galam izprastu un izvērtētu situācijas radītos riskus sabiedrības veselībai, tai vajadzētu izsludināt ārkārtas situāciju HIV jomā un nodrošināt ikvienam pacientam zāles uzreiz pēc diagnozes noteikšanas, aicinot antiretrovirālo medikamentu ražotājus uz noteiktu laiku samazināt cenas.”
Biedrība „AGIHAS” ir bezgala gandarīta, ka kanāla Rīga TV 24 žurnālisti Lelde Lietaviete un Aivis Ceriņš ir piekrituši kļūt par “HIV vēstnešiem Latvijā” un nest HIV profilakses vēstījumu sabiedrībā, un vienlaikus arī aicina ikvienu pievienoties – jo vairāk, drošāk un atklātāk šis jautājums ieņems vietu Latvijas iedzīvotāju dienas kārtībā, jo labāki būs HIV izplatības mazināšanas rezultāti.
*Ik gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDS mirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šis pasākums – vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos – jau kopš 1983. gada apvieno 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs.
Latvijā šo pasākumu jau kopš 2003. gada organizē un iedzīvina Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem – biedrība „AGIHAS”, kas arī šogad turpina šo tradīciju, uzsverot šīs piemiņas dienas nozīmību un apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem, aicinot nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un sociālo integrāciju, kā arī pacientu dzīves kvalitāti, un atgādinot, ka šī infekcija ir mums līdzās un var skart ikvienu no mums.
Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.