Latvijā ir izveidota jauna digitālā platforma, kuras mērķis ir veicināt cilvēku, kas dzīvo ar HIV, savstarpējo saziņu un sociālos kontaktus – tam paredzēts jauns slēgtais forums mājas lapā www.parhiv.lv Tāpat šajā resursā varēs uzdot jautājumus par HIV un saņemt ātru un profesionālu atbildi no ārstiem.

 “Protams, ka šī nav pirmā lapa latviešu valodā par HIV tematiku, taču jaunās lapas vislielākā vērtība ir slēgtais forums – tas tiks uzmanīgi administrēts, un tajā varēs sazināties tikai reģistrēti lietotāji. Ceram, ka forums kļūst par vērtīgu sarunu vietu gan cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, gan viņu draugiem un tuviniekiem, jo tā būs iespēja nepalikt vienam ar saviem jautājumiem un savu stresu, bet gan runāt par to ar cilvēkiem līdzīgā situācijā,” stāsta Andris Veiķenieks, HIV pacientu atbalsta biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs. AGIHAS būs lapas uzturētājs un administrators.

“Dažādos pētījumos par vienu no sāpīgākajām problēmām cilvēki, kas dzīvo ar HIV, nosauc atstumtību un komunikācijas trūkumu. Viņi neatklāj savu HIV+ statusu apkārtējiem, baidoties no nosodījuma un pazemojumiem, un cīnās ar savām bailēm un sajūtām pilnīgi vieni. Citi savu statusu atklāj, bet arī paliek pilnīgi vieni, jo draugi un tuvinieki novēršas. HIV stigma Latvijā diemžēl ir ļoti spēcīga. Tādēļ tapa šis forums, kur cilvēki, kas dzīvo ar HIV, varēs attālināti satikties un sazināties. Protams, arī šo cilvēku tuvinieki varēs piedalīties forumā, lai iegūtu informāciju un mazinātu savas nezināšanas radītās bailes, taču tur nebūs iespējas izgāzt žulti vai izrādīt aizspriedumus. Esam iecerējuši, ka tā būs no HIV stigmas brīva vide,” turpina A. Veiķenieks.

Otrs ļoti nozīmīga un ērta iespēja ir mājaslapā uzdot jautājumu ārstam, un tiek garantēts, ka divu darba dienu laikā atbildi uz jautājumu sniegs ārsts infektologs vai, ja nepieciešams, citas specialitātes ārsts.

Mājaslapā ir pieejama arī īsa, bet vienlaikus plaša informācija par šo diagnozi – kas ir HIV, kā notiek un kā nenotiek inficēšanās, kā to diagnosticē, kādas ir slimības attīstības fāzes, ko darīt, ja tiek paziņota diagnoze “HIV”. Padomi, kā infekcijas skartajiem un viņa tuviniekiem veidot dzīvi un attiecības: “Pats galvenais – Tava dzīve NAV BEIGUSIES. Lietojot zāles, ar šo diagnozi mūsdienās iespējams nodzīvot ilgu un veiksmīgu mūžu, izveidot attiecības un ģimeni. HIV pozitīvām sievietēm var piedzimt veseli bērni.” Vispārējā informācija ir pieejama latviešu un krievu valodā, bet forumā nav noteikti valodas lietojuma ierobežojumi.

Digitālā platforma tapa projektā “Uz HIV pacientu orientētas veselības aprūpes modeļa izveides iniciatīva. 90-90-90. Latvijas versija”, kura mērķis bija apzināt esošās HIV aprūpes sistēmas trūkumus no pacienta viedokļa un piedāvāt risinājumus. Projektā, ko atbalstīja “ViiV Healthcare Positive Partnership”, vienojās trīs partneri – biedrība “AGIHAS”, biedrība “Apvienība HIV.LV” un SIA “GlaxoSmithKline Latvia”. Projekta laikā uz HIV pacientu aprūpes tematiku gan pacienti, gan ārsti un citi iesaistītie palūkojās no pacientu skatu punkta, analizējot cilvēka dzīves posmus, emocijas un vajadzības. Rezultātā tapa virkne ieteikumu, arī digitālās platformas izveide kā risinājums informācijas trūkumam un sociālai atstumtībai.

Papildu informācija:

Andris Veiķenieks

biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs,

[email protected]

Tālr. 20207737