Sagaidot starptautisko no AIDS mirušo piemiņas dienu jeb “AIDS Candlelight Memorial”*, biedrība „AGIHAS” šodien, 12. maijā, Meierovica bulvārī (Vecrīgā iepretim Bastejkalnam) rīkoja simbolisku piemiņas brīdi, kur tā jau otro gadu pēc kārtas ir izveidojusi tradicionālo sarkano ziedu piemiņas dobi no HIV/AIDS mirušajiem.

 Biedrība „AGIHAS” Latvijā šo piemiņas pasākumu organizē jau kopš 2003. gada, ik maiju iedzīvinot šo tradīciju, apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem, kā arī aicinot nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras.

Andris Veiķenieks, “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs: “Šis piemiņas brīdis ir kas vairāk par pagātnē vērstu atceres mirkli, apliecinājumu tam, ka mēs šos, no HIV/AIDS mirušos, cilvēkus atceramies un godājam. Šī atceres diena ir arī ļoti vajadzīgs atgādinājums mums, dzīvajiem, ka dažādas infekcijas ir un būs mums apkārt, ka mēs neviens neesam pasargāti no tām. Tieši tāpēc šogad mēs gribam ar dziļu cieņu pieminēt arī mūsu biedrības ilggadēju atbalstītāju, infektologu Paulu Aldiņu, kurš neizsakāmi daudz darīja HIV skarto cilvēku labā un kurš savu dzīvību atdeva, rūpējoties par COVID pacientiem. Tieši viņš mums vienmēr atgādināja, ka infekcijas slimību gadījumā nedrīkst lietot jēdzienus “vainīgs” un “vaina”, ka infekcijas slimība var skart ikvienu – tā vienkārši notiek, bet tā nekādā gadījumā nav kāda vaina.”

Biedrība “AGIHAS” starptautiskās no AIDS mirušo piemiņas dienas kontekstā aicina uz lielāku iecietību, izpratni un cilvēcību Latvijas sabiedrībā, spēju pieņemt un cienīt ikvienu cilvēku, atcerēties, ka dzīvības robeža vienmēr ir trausla.

Latvijā kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits, kopš pirmā reģistrētā gadījuma 1987. gadā, šobrīd ir pārsniedzis teju 8 tūkstošus. Laika periodā no 2015. līdz 2019. gadam mūsu valstī vidēji ik gadu ir diagnosticēti 334 jauni HIV gadījumi. Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret iedzīvotāju skaitu, ES valstu vidū ieņem pirmo vietu. Kopš pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigām Latvijā kopumā no HIV/AIDS ir miruši vairāk nekā 2000 cilvēku. 2020. gadā vien – 140 cilvēki.

*Starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDS mirušo piemiņas diena ik gadu tiek atzīmēta maija trešajā svētdienā, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šis pasākums – vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos – kopš 1983. gada apvieno 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs. Latvijā to jau kopš 2003. gada iedzīvina biedrība „AGIHAS”.

 Papildu informācija:

Andris Veiķenieks, biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs

[email protected]; 20207737

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un Gilead Sciences Polska sp. z o.o