Latvijā beidzot ir pieejama ērta un diskrēta sava HIV statusa noskaidrošanas metode – HIV paštesti, ko iedzīvotāji var paši veikt mājās. HIV paštestu pieejamība ir svarīgs posms HIV infekcijas izplatības mazināšanai, nodrošinot papildu diagnostikas iespējas. Lai arī HIV paštestu veikšana nav populārākā veselības pārbaude, ko Latvijas iedzīvotāji labprāt veiktu mājās, tomēr jau 22% iedzīvotāju ir atzinuši, ka šādu testu izmantotu, liecina pētījumu centra SKDS veiktā aptauja. Atvērtākie ir jaunieši vecuma grupā 18-24 gadi un respondenti ar augstāko izglītību – šajās grupās HIV paštestu mājās būtu gatavi veikt attiecīgi 43% un 34% aptaujas dalībnieku.

1.decembris ir Pasaules AIDS diena, kurā tiek aktualizēti ar HIV/AIDS saistīti jautājumi. Tādejādi tiek veicināta informētība un izpratne, mazināti aizspriedumi un diskriminācija pret HIV/AIDS skarto sabiedrības daļu. Latvijā joprojām 80% iedzīvotāju uzskata, ka HIV uz viņiem neattiecas un ka viņi nevarētu inficēties ar HIV, rāda aptauja. Tikai 8% respondentu uzskata, ka viņi varētu inficēties ar HIV vīrusu.

“Diemžēl man šiem 80% nav labu ziņu – HIV attiecas uz ikvienu, kam ir seksuālas attiecības. HIV vairs sen nav stāsts par marginālām sabiedrības grupām, kā intravenozo narkotiku lietotāji vai seksuālo pakalpojumu sniedzēji. Šobrīd Latvijā HIV visaktīvāk izplatās abu dzimumu vidēja vecuma heteroseksuālu cilvēku vidū. Tāpēc, līdzīgi kā mēs dodamies uz ikgadējām veselības pārbaudēm, katram seksuāli aktīvam cilvēkam reizi gadā vajadzētu veikt rutīnas HIV testu,” atgādina Andris Veiķenieks, AGIHAS, atbalsta biedrības cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, valdes priekšsēdētājs.

HIV paštesti Latvijā ir jauna iespēja, kā noteikt savu HIV statusu. Pasaules pieredze rāda, ka paiet zināms laiks, līdz sabiedrība sāk aktīvi lietot HIV paštestus. “Mēs, HIV kopiena Latvijā, ceram, ka paštestu pieejamība palielinās HIV testēšanas aptveri, jo HIV diemžēl joprojām ietver stigma un aizspriedumi – iespējams, tas kādu attur no testa veikšanas. Paštestus jau esam ieraduši lietot Covid-19 infekcijas noteikšanai, kāpēc lai tos neizmantotu arī HIV statusa noteikšanai?” jautā A. Veiķenieks.
HIV testu var veikt vairākos veidos – jebkurā laboratorijā ar vai bez ārsta nosūtījuma tas būs maksas pakalpojums. Savukārt kādā no vairāk nekā 20 HIV profilakses punktiem visā Latvijā HIV testu iespējams veikt bez maksas un anonīmi. HIV statusa pārbaudi tagad var veikt arī mājās, izmantojot internetaptiekā nopērkamos HIV paštestus.

Atbildot uz aptaujas jautājumu, kāda būtu vēlamā HIV testa veikšanas vieta, ja tāda vajadzība rastos, 19% priekšroku dotu tieši paštestam mājās. 39% dotos uz laboratoriju, 18% dotos pie ģimenes ārsta, 7% – uz HIV profilakses punktu, 6% – uz Latvijas Infektoloģijas centru. Nav pārsteidzoši, ka aptaujas respondenti, kuri atzīst, ka viņi varētu inficēties ar HIV, pauž arī lielāku gatavību veikt HIV testu mājas apstākļos tā vietā, lai dotos uz kādu ārstniecības iestādi.
Kopumā Latvijas sabiedrība vairākas veselības pārbaudes ir gatava veikt mājas apstākļos – 75% labprāt mājās mērītu asinsspiedienu, 68% veiktu Covid-19 testu, 55% veiktu skābekļa daudzuma asinīs noteikšanu, 52% sieviešu veiktu grūtniecības testu, bet 9% respondentu nevēlētos mājās veikt nevienu pārbaudi.

Biedrība “AGIHAS”
[email protected]