Sagaidot ikgadējo no AIDS mirušo piemiņas dienu, biedrība „AGIHAS” arī šogad ir izveidojusi tradicionālo sarkano ziedu piemiņas dobi, apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem un aicinot nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, kā arī apzināties, ka HIV infekcija var skart ikvienu.

Aicinām uz piemiņas brīdi – zibakciju pie ziedu dobes svētdien, 15. maijā, plkst. 17.00

Rīgā, Meierovica bulvārī (Vecrīgā iepretim Bastejkalnam).

 Šogad zibakcijas mērķis ir uzrunāt Latvijas sabiedrību, bet īpaši tās jaunāko daļu, izprast HIV testa nozīmi un padarīt to par ikgadēju savas veselības pārbaudes sastāvdaļu. Latvijā ievērojama daļa inficēto nezina savu HIV statusu, un tas ir iemesls tālākai infekcijas izplatībai. Šo situāciju var mainīt tikai regulāra jeb rutīnas testēšanās

Starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDS mirušo piemiņas diena ik gadu tiek atzīmēta maija trešajā svētdienā, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šis pasākums – vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos – kopš 1983. gada apvieno 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs. Latvijā to jau kopš 2003. gada iedzīvina biedrība „AGIHAS”.

Kopš astoņdesmito gadu sākuma pasaulē ar HIV ir inficējušies jau gandrīz 75 miljoni cilvēku, un aptuveni 32 miljoni cilvēku ir miruši. 2018. gada beigās pasaulē 38 miljoni cilvēku dzīvoja ar HIV.

 Latvijā kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits, kopš pirmā reģistrētā gadījuma 1987. gadā, šobrīd ir pārsniedzis teju 8 tūkstošus. Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta ap 300 cilvēkiem. Latvijā ir vieni no augstākajiem HIV infekcijas izplatības un AIDS saslimstības rādītājiem ES. Latvija ir 2. vietā ES un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū  jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Kopš pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigām Latvijā kopumā no HIV/AIDS ir miruši vairāk nekā 2000 cilvēku.

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

#NVOfonds2022